Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

15.05.2021
1072

VUKIČEVIĆ ZA RADIO ŠKOLU:  NASTAVA U KOVID USLOVIMA OD SVIH TRAŽI VEĆU POSVEĆENOST U RADU, A OD STUDENATA I VEĆI STEPEN SAMODISCIPLINE

Pomorski fakultet Kotor je, tokom pandemijske godine, zbog specifičnosti i multidisciplinarnosti studijskih programa i pojedinih predmeta, primjenjivao različite metode nastave, provjere znanja i organizovao završne ispite.

Kako je za današnje izdanje emisije “Radio škola” kazao mr Miroslav Vukičević, saradnik u nastavi na Pomorskom fakultetu Kotor, s porastom pandemije Covida-19,  predavači na fakultetu i studenti prilagođavali su se novonastalim okolnostima, uvažavajući preporuke Rektorata Univerziteta Crne Gore i Instituta za javno zdravlje.

“U oktobru i prvoj polovini novembra prošle godine imali smo manji broj studenata, podijeljenih u više grupa koje su pratili predavanja. Studenti su tada bili u prilici i da obavljaju praktičnu obuku. Ovaj način odvijanja nastave bio je prilično kompleksan za predavače, jer ono što se ranije moglo odraditi za sat vremena, tada se odraživalo za pet i više sati”, pojasnio je Vukičević.

On je za naš program govorio i o specifičnostima praktične nastave koja se odvija na simulatorima.

“Svaki student je priča za sebe. Ukoliko nije uradio sve što se od njega očekuje ili pak pogrešno otvorio neki ventil, vježba neće biti odrađena na odgovarajući način. Tada je neophodno zajedno sa studentom proći kroz čitav brodski sistem kako bi se greška uočila i ispravila. Ranije su studenti mogli raditi timski, odnosno u paru, pa su jedni drugima bili podrška i pomoć. Međutim, tada su studenti bili sami na zasebnim kompjuterskim stanicama”, kazao je Vukičević.

Kako se postepeno pogoršavala situacija sa pandemijom korona virusa, napominje, samo jedna grupa studenata je dolazila na fakultet, a ostali su predavanja slušali online. Tokom predavanja mogli su da postavljaju pitanja ili putem chat-a da komenatarišu vježbe, što je dodatno olakšavalo cijelu situaciju.

“Izvjesno vrijeme studenti su kompletnu nastavu pratili online i tako smo uspjeli da okončamo prošlu školsku godinu, koja je sa sve nas bila veoma izazovna. Na raspolaganju im je bila DL platforma UCG, na kojoj su pojedini profesori snimali svoja predavanja, pa su studenti mogli više puta pregledavati snimke. U tom periodu profesori su koristili prezentacije, kao i razne video zapise, kako bi se studentima što bolje pojasnila stručna tematika”, podsjeća Vukičević.

Završni ispiti na fakultetu obavljeni su, kaže, uspješno, a studeni su im prisustvovali u manjim grupama, poštujući epidemiološke mjere.

“Ono što nas posebno raduje jeste činjenica da se niko od angažovanih za sprovođenje istpitnog roka u porteklom periodu nije zarazio Covidom-19, a prema našim informacijama, nijedan student takođe nije bio inficiran”, ističe Vukičević, dodavši da trenutno razmišljaju o tome kako će se odvijati nova akademska godina.

“Prema pokazateljima sprovedenih anketa, mladi studenti se još uvijek nisu vakcinisali protiv korona virusa, a pitanje je i koliki će se broj prijaviti tokom masovne imunizacije. Svakako da postoji bojazan, je nam je zdravlje naših studenata na prvom mjestu”, zaključio je Vukičević.

Podsjetimo, praktična nastava za predmete “Brodski mašinski kompleks” i “Brodski pomoćni sistemi i uređaji” iz dijela vezanog za protivpožarstvo na Pomorskom fakultetu Kotor, održana je veoma uspješno krajem prošle sedmice na prostoru nekadašnje “Autoboke” i u prostorijama Službe zaštite i spašavanja Kotor.

Iz ove visokoškolske ustanove naglašavaju da već dugi niz godina imaju dobru saradnju sa Službom zaštite i spašavanja opštine Kotor.

 

Podijeli na: